Što je shiatsu?
Shiatsu je tradicionalna metoda rada na tijelu koja je, posebno u nekoliko posljednjih desetljeća uz saznanja anatomije, fiziologije i psihologije prerasla u suvremeni cjeloviti integrativni pristup – te čak i način življenja.
Shiatsu potječe iz Japana gdje se razvio iz Anma masaže, a teorijska podloga mu je tradicionalna kineska medicina. Međutim, pri susretu s kulturom i znanjem Zapada u drugoj polovici prošlog stoljeća, postepeno je poprimio i suvremeniju formu koja je danas prisutna u svakom tretmanu.
Osnova shiatsu tretmana je akupresura, a osnovna tehnika pritisak (palcem, dlanom, laktom, koljenom ili stopalom). Cilj tretmana je djelovati poticajno na vitalnost i zdravlje primatelja, a praktičar to postiže različitim individualno prilagođenim pristupima. Vještina kvalitetnog shiatsu praktičara ogleda se u sposobnosti da vidi i razumije stanje klijenta, te kreira tretman koji će biti podrška kvalitetnoj promjeni i poticaj organizmu na samoiscjeljenje.
Svakim tretmanom se izlazi u susret specifičnim, individualnim potrebama i stanju klijenta. Shiatsu tretmani se rade na prostirci na podu, a klijent je za vrijeme tretmana odjeven. Tretman traje jedan sat i uključuje preporuke vezane uz vježbanje te smjernice za kvalitetne promjene u načinu života.

Zbog svoje cjelovitosti, shiatsu tretman je široko primjenjiv, a posebno je učinkovit kod:
- opuštanja i odmora
- otklanjanja napetosti i simptoma stresa
- kroničnog umora i iscrpljenosti ili osjećaja da smo „zapeli“ i potrebno nam je snage i motivacije
- “burnout” sindroma
- bolova u leđima, ukočenosti i ograničenih kretnji zglobova
- pospješivanja ili smirenja probave
- podrške dubljem disanju, a time i lakšem “čišćenju” organizma
- ublažavanja menstrualnih tegoba
- svih faza trudnoće
- lakših glavobolja, alergija, vrtoglavica, slabijeg imunog sustava
- poticanja pravilnog tjelesnog držanja
- razvijanja svijesti o vlastitom tijelu te usvajanja svakodnevnih zdravih navika
Prvo znanstveno istraživanje o djelovanju shiatsua pokazalo je da je shiatsu siguran, da njegovo djelovanje uključuje cijeli niz koristi općenito za dobrobit klijenata, da pomaže kod određenih zdravstvenih stanja te ukazuje na važnu ulogu koju bi shiatsu mogao igrati u javnom zdravstvu. Upravo njegove autore, shiatsu učitelje i predstavnike ESF-a, Seamusa Connollya iz Irske i Fransa Copersa iz Belgije, ugostili smo 2007. godine u našoj školi.